Bahçe, sadece evin girişinde bulunan açık alanlar olarak kesinlikle değerlendirilmemelidir. Bahçelerin hem görsel hem de ruhsal açıdan insan dünyası açısından etkileri hiç düşünülmeyecek kadar büyüktür. Aslında bahçeler, insanların doğayı kendi hayallerine göre şekillendirebilecekleri yegane alanlardır. Bu yüzden de günümüzde her ne kadar şehirleşmenin getirmiş olduğu trendlerden birisi olarak düşünülse de bahçe dekorasyon uygulamaları aslında insanların özüne dönüşlerinin hayatta kalan en ufak parçalarından birisini oluşturur. İşte günümüzde masal bahçeler ile bu ufak parçayı büyük bir etken haline dönüştürebilmek de mümkün oluyor.

Tam kelime anlamı ile masal bahçeler olan bu bahçe dekorasyon anlayışında küçük yaşlarda hep kitaplarda okunan, hayallerde kurulan ya da çizgi filmlerde yer alan bahçe tiplerini kapsamına almaktadır. Günümüzde dünyanın birbirinden farklı noktalarından son derece etkileyici ve özel masal bahçe örnekleri görebilmek mümkündür. Gizli alanlarının olduğu, sarmaşıkların kapladığı ya da devasa ağaçların bulunduğu bir bahçe tarzı için birbirinden farklı pek çok örnek bulunmaktadır.

Rapunzel, gizli bahçe, Alice Harikalar Diyarı’nda, Andersen Masalları, Pamuk Prenses, Uyuyan güzel ve daha pek çok farklı çizgi roman ve hikayenin hayallerde imgelenen detaylarını bahçelere yansıtabilmek günümüzde aslında çok kolay. Farklı dekoratif objelerin yer aldığı ve kendilerine has tarzları ile büyüleyici etkiler oluşturmakta olan masal bahçeler son dönemlerde sadece Türkiye’ de değil dünyanın her yerinde her anlayıştan ve temelinde doğa sevgisi bulunan kişilerce tercih ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir