21. yüzyıl da şehirlerdeki yoğun şekilde artış gösteren nüfus, mimaride minimal tasarımların tercih edilmesine neden oluyor. Metrekare olarak küçülen evlerde balkonlarda paralel olarak küçülüyor. Balkonlar için ayrılan küçük metrekarelerde hem kullanışlı hem de özel bir dekorasyon oluşturabilmek çoğu kişi için zorlayıcı bir durum olabiliyor. Ancak küçük balkon dekorasyonu konusunda mevcut olan farklı fikirler ile eşsiz bir görselliği çok küçük balkonlarda dahi oluşturabilmek mümkün oluyor. Küçük balkonlarda etkileyici bir dekorasyon oluşturabilmek için öncelikle kullanılabilecek alanının net olarak belirlenmesi gerekir. Daha sonra daha küçük ebatlı ve tasarım özellikli balkon mobilyalarının kullanılması gerekir.

Küçük balkonlarda özellikle gereksiz yere kullanılmadığında yer kaplamasının önlenmesi için yemek veya kahve masalarının portatif olarak seçilmesi öneriliyor. Balkonlarda en fazla hacim alan ürünlerin başında gelen masa veya sehpaların açılır kapanır ve mümkünse duvar veya pervaza monte edilebilen modellerinden birisinin tercih edilmesi tavsiye edilir. Bu sayede balkonda gereksiz bir alan kaybının önüne geçilebilir.

Bununla birlikte daha fazla açık renklerin tercih edilmesi, saksıların yerde değil de askıda kullanılması da önemli bir yer kazanımı sağlar. Işığın balkona girişinin kesinlikle engellenmemesi, mümkün olduğunca cam nitelikli yansıyan aksesuar ve ürünlerin kullanılması küçük olan balkonların daha ferah görünmesine ve daha iç açıcı bir atmosfere sahip olabilmesine yardımcı olur. Bu sayede hem görsel açıdan hem de kullanım verimliliği açısından son derece etkileyici bir küçük balkon dekorasyonu yaratılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir