21. yüzyıl dünyasının mimari anlayışı ve yoğun nüfus gibi faktörler, dekorasyon alanında her şeyin daha minimal hale gelmesine neden oluyor. Özellikle de daha küçük alanlarda dekorasyon çalışmalarının yapılması gerekli olduğundan, bu tip dekorasyon çalışmalarına uyumlu daha minimal ölçeklerde aksesuar, mobilya ve dekoratif ürün grupları tasarlanıyor. Bu çerçevede de küçük bahçe düzenleme örnekleri küçük alanlarda olan bahçelerde de hem estetik açıdan etkileyici hem de kullanım açısından son derece fonksiyonel bir dekorasyon çalışması oluşturulmasına yardımcı oluyor.

Küçük bahçelerde iyi bir dekorasyon yaratabilmek için bahçenin kendisine has özelliklerini ve avantajlarını değerlendirmek gerekir. Bunun için bahçenin rüzgar alıp, almadığına, sınırlarının duvar ya da farklı bir unsurla çevrilip, çevrilmediğine gibi detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bu şekilde daha verimli kullanım sunacak alanlar oluşturulabilir. Misal olarak bahçe duvarla sınırlandırılmış ise duvarı iç açıcı bir renkle boyamak ya da komple sarmaşık gibi bitkiler ile sarmak çok etkileyici bir etki oluşturacaktır.

Küçük bahçe düzenleme örnekleri arasında aynalar da önemli bir rol üstleniyor. Çünkü küçük mekanlardaki düzenlemelerde aynalar sayesinde daha geniş bir alan etkisi oluşturabilmek mümkün oluyor. Bu dar ve küçük olan bahçelere büyük bir ferahlık kazandıracaktır. Aynı şekilde gölgede kalan bahçelerde güneşin ferahlığını ve aydınlığını da bahçeye tümüyle doldurmada da aynaların çok önemli bir işlevi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir