Bahçe dekorasyonları tamamıyla insanların hayal güçleri ile sınırlı olgulardır. Bahçe dekorasyonunda son dönemlere damga vuran en popüler trendlerden birisi de dikey bahçeler oluyor. Özellikle betonarme şehirleşme anlayışı içerisinde doğadan uzaklaşan insanoğlunun kent hayatında derin bir nefes almasını sağlıyor. Binalardan yeşilliğe kalmayan alanlar, dikey tasarım ile her yere uygulanabilir duruma geliyor. Bu bahçe dekorasyonunun mucidi ise küçüklüğünden beri bitkilere büyük bir merakı olan dünyaca ünlü Fransız botanikçi Patrick Blanc’tir. İlk kez 1994 yılında düzenlenen ‘Chaumont Bahçe Festivali’ organizasyonunda ‘Yaşayan Duvar’ lansmanı ile dünyaya sergilemiştir. O tarihten bu yana günümüz modern kent yaşamının önemli parçası haline geldi.

Günümüzde çok popüler olan dikey bahçeler temel olarak topraksız şekilde hayatta kalabilen ve gelişebilen bitkiler üzerine kuruludur. Özellikle de kayalıkta veya ağaç gövdelerinde yaşayabilen bitki türlerinden oluşuyor. Bununla birlikte gelişen teknolojinin getirdiği avantajlar ile dikey mimarideki bahçelere özel saksı çözümlerinin geliştirilmiş olunması ile daha zengin bir bitki yelpazesinin dikey bahçelerde kullanılabilir hale gelmesini sağlamıştır.

Tüm duvar yüzeylerine kolay bir şekilde uygulanabilen dikey bahçeler sayesinde her ne şartta olursa olsun yeterli yeşil bahçe alanı bulunmayan kişilerin veya belediyelerin eşsiz bir yeşil etkisi oluşturabilmesi mümkün oluyor. Gün içerisinde kavşaklarda, alt geçitlerde ve köprülerde belediyeler ve karayolları tarafından en sık tercih edilen peyzaj uygulamalarından birisi haline geldiğinden dikey bahçeler ile sık sık temas halinde bulunuluyor.

One Reply to “Dikey Bahçeler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir