Bahçe dekorasyonu konusunda günümüzde birinden farklı pek çok alternatif bulunuyor. Farklı tasarım özellikleri ile her ilgi alanına ve tarza yanıt verebilecek bahçe dekorasyon fikirleri ile birlikte artık her zaman konforlu, rahat ve özgün bir bahçe mimari ve dekorasyonuna sahip olunabiliyor. Son yıllarda özellikle şehir peyzaj çalışmalarında son derece yoğun şekilde tercih edilen dikey bahçe uygulamalarının bahçelerde de kullanılabilmesi mümkün oluyor. Son derece şık ve etkileyici dikey bahçe dekorasyonu alternatifleri ile özellikle küçük alanlara sınırlı kalan bahçelerin daha zengin bir çiçek çeşitliliğine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm duvar yüzeyine rahatlıkla uygulanabilen dikey bahçe sistemleri sayesinde en küçük bahçe alanlarında dahi hem ferah hem de bol bir çiçek çeşitliliği oluşturabilirsiniz. Düz duvar yüzeyine farklı ölçülerde uygulanabilen dikey bahçe saksı sistemleri konusunda farklı alternatifler bulunuyor. Dik şekilde ‘askıda’ olacak formda tasarlanan saksılarda yetiştirilebilen özel bitki ve çiçekler ile bahçenizin tüm renk ve canlılığını söndüren yüksek ya da alçak duvarları komple bitki ile kapatabilirsiniz. Dayanıklı yapıları ile uzun ömürlü olan bu bitkiler aynı zamanda da son derece pratik bir bakım standardına sahiptir.

Çiçek Seçimi Dikkatli Yapılmalı
Bahçe dekorasyonunuz için tasarlanan dikey bahçe sistemlerinde kullanacağınız çiçeklerin seçiminde dikkatli hareket etmelisiniz. Ekeceğiniz çiçeklerin gelecek dönemdeki genişlemesi ve gereksinim duyacağı alan gibi konulara dikkat etmelisiniz. Bu çerçevede de dikey bahçe dekorasyonunuz için kullanmayı istediğiniz çiçekleri dikey bahçe bitkileri arasından seçmeniz daha büyük bir avantaj sağlayacaktır. Dikey bahçe sistemlerinde yetiştirilmeye uyumlu olan bu bitki türleri ile sürekli olarak yenilemeye ya da sık sık bakıma ihtiyaç duymayacak şekilde bahçenizi etkin bir şekilde renklendirebilirsiniz. Günümüzde dikey bahçe sistemlerine yönelik olarak sunulan birbirinden farklı çok sayıdaki bitki türü bulunduğundan her tarza ve her ilgi alanına yönelik olarak bitki kullanımını da gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir