İlkbahar, yaz ve hatta sonbahar denilince ilk akla gelen şey bahçede barbekü/mangal yapmaktır. Güzel ve temiz havanın keyfinin aileyle, arkadaşlarla doyasıya yaşanabildiği en önemli sosyal ortamlardır. Bu nedenle her kültürde çok önemli bir yeri bulunan barbekü organizasyonlarını her zaman rahat ve pratik bir şekilde yapmak isteyenler için bahçelerinde oluşturabilecekleri en etkili barbekü alanlarına ilişkin özel örnekler. Bahçelerde barbekü keyfi için klasik barbekü, modern barbekü, endüstriyel barbekü, otantik barbekü gibi farklı model seçenekleri mevcuttur. Burada seçilecek barbekü modelinin tamamıyla bahçede oluşturulan dekorasyon ile uyum içerisinde olmasına dikkat edilerek, yapılması gerekir.

Bahçede oluşturulmak istenen barbekü alanı için tavsiye edilen modellerin tasarım özellikleri tamamı ile kullanım kapasitesi ve kullanım yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Bahçelerde barbekü keyfi barbekünün koku ve duman gibi faktörlerinin oturma alanlarına oluşturabileceği olumsuz etkilere karşı doğru bir konum seçimi çok önemlidir. Bununla birlikte barbekü için yerleşik bir alan oluşturma imkanı bulunmayan bahçeler için portatif barbekü seçenekleri de öneriliyor. Her iki türde de son derece kullanışlı bir barbekü alanı oluşturabilmek mümkündür.

Metalik, ahşap esintileri, taş vb. niteliklerdeki tasarımlar tercih edilebilir. Aslında barbekülerde popülerlikten ziyade daha çok bahçelerde tercih edilen dekorasyonlar ve tabii ki kişisel tercihler önemli bir rol üstleniyor. Yani metalik tonların kullanıldığı bir bahçe dekorasyonunda ahşap esintileri oluşturacak görselliklerdeki barbeküler pek de uyumlu bir atmosfer oluşturmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir