Bahçenin çok sıcak yaz güneşi altında ya da yağmurlu havalarda dahi rahat ve konforlu bir şekilde kullanılabilmesindeki en konforlu çözümleri çardaklar oluşturur. Türk kültüründe de çok önemli bir yeri bulunan çardaklar, bahçelerin günümüzdeki en trend detaylarından birisidir. Bahçe çardak yapımı için öneriler ile bahçenizde dilediğiniz kullanım tarzına hitap edecek tasarımlarda çardak yapabilirsiniz. Günümüzde bahçelerde en fazla tercih edilen çardak modelleri arasında;

 • Kafes formunda çardak
 • Sütunlu çardak
 • Kemerli çardak
 • Japon tarzı çardak
 • Metal çardak
 • Gibi modeller yer alıyor. Bahçe çardak yapımı için öneriler arasında bu tip çardak modelleri daha basit ve daha ekonomik bir şekilde uygulanabilmesi nedeniyle yer alıyor. Özellikle de her yüzey üzerine pratik bir şekilde uygulanabilecek bu çardak modelleri ile bahçelerde son derece konforlu alanlar oluşturulabiliyor.

  Bahçe Çardak Modelleri

  Bahçelerde çardak yapımında en az 4 kolon kullanılması dayanıklı bir yapı sağlar. Bununla birlikte kolon için kullanılacak malzemenin türünün haricinde bu kolonlar arasında/ortasında kullanılacak kirişlerin şekil ve formları da tasarımın çok farklı bir görselliğe bürünmesine yardımcı olur. Yani bir çardağın modelini ve tarzını en etkin biçimde değiştiren faktörlerin başında ahşap, metal ve alüminyum gibi malzeme tercihlerinin haricinde ‘çatı’ olarak tabir edilen üst kısımdaki kirişlerin tasarımlarının ve bu kirişlerin nasıl kullanıldığı da yer almaktadır. Bu noktada seçimler tamamen bahçede oluşturulmak istenen atmosfer ile doğru orantılıdır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir