Hem Anadolu kültüründe hem de İslam anlayışında avlu mimarisi son derece yoğun olarak tercih edilen mimari örneklerden birisidir. Özellikle de günümüze kadar ulaşmayı başaran tarihi yapı ve binalara bakıldığında avlu sisteminin sıklıkla tercih edildiği görülebiliyor. Bu çerçevede de avlu sisteminin hem daha özel hem de daha rahat standartlarda sağladığı açık alan kullanım verimliliğini günümüzde de yakalamak isteyenler için avlu dekorasyonu için öneriler bulunuyor. Avlu mimarisi rüzgar gibi kötü hava koşullarının engellenmesine, dışarıya kapalı ama doğayla bütünleşik bir mekan atmosferi yaratılabilmesine ve rahat kullanım alanları yaratabilmeye yardımcı olur.

Günümüzde avlu dekorasyonu için öneriler her tarza ve her yaşam anlayışına hitap eden farklı seçenekler barındırıyor. Yine de etkin bir avlu dekorasyonu oluşturabilmek konusunda özellikle de;

  • Tuğla görselliğinden vazgeçilmemeli,
  • Sakinleştirici etkiler oluşturan renk tonları tercih edilmeli,
  • Sandalye, duvar ve pencereleri genel atmosfer etkisine uyumlu olarak tercih edilmeli,
  • Kendinize uyumlu bir dekorasyon standardı oluşturun,
  • Çiçek, saksı, askılar ve daha pek çok farklı ürün ile bol çeşitliliğin bulunduğu zengin bir atmosfer yaratın,

Şeklinde öneriler öne çıkıyor. Tamamı ile konforu sağlarken, avlunun sadece size özel olduğunu unutmamalı ve bu doğrultuda renkleri, tasarımı ve kullanım yapısı gibi açılardan doğrudan size hitap edecek bir dekorasyon çalışması uygulamayı tercih edin. Böylelikle değerlendirebileceğiniz bir avlu mimarisine sahip olduğunuzda tüm özelliklerinden ve avantajlarından etkin bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir